Салата од зелка со кикирики

0
976

Состојки:

½ мала црвена зелка, сечкана
½ мала зелена зелка, сечкана
1 лажица сол
1 китка спанаќ
¼ шолја сок од лимон
1 лажица сенф
½ лажичка мелен ким
¼ шолја масло од кикирики
½ шолја потпечени несолени кикирики, сечкани
бибер

Приготвување
1. Во голем сад измешајте ги зелките со сол. Префрлете ја зелката во цедалка и нека се цеди 2 часа.

2. Измешајте ги зелката и спанаќот. Во мал сад измешајте ги сокот од лимон, сенфот и кимот, па додајте го маслото мешајќи постојано. Додајте сол и бибер.