Наут салата со шери домати

Оваа салата е најдобро да се приготву малку порано за да се поврзат подобро сите состојки

0
365

Состојки:
560 г варен наут
1 шолја шери домати
1 шолја свежи краставици
Пола шолја сечкана црвена пиперка
Пола шолја фета сирење
2,5 лажици сечкан магдонос
1 лажица маслиново масло
1 лажица сок од лимон

Приготвување:
1. Во еден сад измешајте ги наутот, преполовените шери домати, исечканите краставици и црвената пиперка, како и здробеното фета сирење и ситно исечканиот магдонос. Прилагодете ја количината во зависност од вашите потреби.
2. Во помал сад измешајте ги маслиновото масло и сокот од лимон, а потоа додадете го преливот во салатата и добро измешајте. Зачинете со сол и бибер и украсете со ливчиња магдонос.