Супа со грашок

0
520

Состојки:
1 лажица маслиново масло
2 средни праза, ситно сечкани
1 чешне лук, сечкано
2 шолји зеленчукова супа
3 шолји грашок
1 лажица
3 ливчиња тарагон
3 рдокви, сечкани, по желба

Приготвување: 
1. Загрејте масло на среден оган, додадете го празот и пржете 7-9 минути, додека омекне. Ставете го лукот и пржете 1 минута. Додадете ја супата и 1 шолја вода и оставете да крчка. Варете 15 минути, сипете го грашокот и варете уште 1 минута.

2.Откако ќе се олади 30 минути изблендирајте го и додадете го тарагонот. Наросете сол и црн пипер по желба. Служете топло или ладно со сечкани рдокви на врвот.