Превртени палачинки со ананас (ВИДЕО)

За појадок можете да имате палачинки, ама можете да имате и палачинки кои ќе ги претворите во вистински колач.

0
207

Состојки:

4 тркалца ананас од конзерва или свеж

1 лажица путер

2 лажици кафеав шеќер

4 мараскино цреши

2 чаши тесто за палачинки

Приготвување:

Пат на ананас прстени сув со хартиена крпа, а потоа трансфер на чинија наредени со хартиена крпа.

Загрејте го путерот во тавче и додека тој се топи, поросете ги тркалцата ананас од едната страна со кафеав шеќер.

Поставете ги тркалцата во тавата, оставајќи доволно простор околу нив за да дозволите тестото од палачинка да ги обиколи.

Печете ги додека шеќерот не се карамелизира и ананасот не стане светло-кафеав (околу 5 минути).

Ставете по една мараскино цреша во центарот на секој прстен од ананас. Внимателно ставете околу 1/2 чаша тесто за палачинка над секој ананас за да добиете 4 палачинки со 4 тркалца ананас.

По 2-3 минути внимателно превртете ја палачинката и испржете ја и од таа страна, а потоа полека пренесете ја на чинија и сервирајте.