Освежителна германска салата од краставици

Германската салата со краставици е лесна, освежувачка, и лесно се прави! Совршена салата за да се однесе на забава или potluck. Моето семејство посебно ја сака оваа салата во летните месеци, бидејќи е толку лесна и вкусна супер свежа.

0
1343

Салатата од германски краставици е освежителна летна салата направена со едноставни состојки кои ги има во повеќето кујни! Овој рецепт е лесен за правење, нема да го оштети вашиот буџет и совршен е како прилог за лесен летен оброк.

Салатата од краставици се нарекува Гуркенсалат на германски и е направена со кисела павлака, оцет и свеж копар. Како и повеќето салати, и оваа треба да се излади неколку часа во фрижидерот. Можете да ја направите и еден ден однапред! Совршена за голема забава или за скара.

Оваа лесна салата одлично оди со риба или со месо.

Состојки:

2 поголеми или 4 средни краставици
1/2 чаша павлака (115 гр)
1 лажица бел оцет
1 лажиче шеќер
1 лажица свеж или сув копар
1/2 лажица сол
црн пипер по вкус

Приготвување:

Излупете ги краставиците по желба и тенко исечете ги. Ставете ги во голем сад за салата.
Измешајте ги павлаката, оцетот, шеќерот и копарот. Додадете сол и црн пипер по вкус.
Прелијте ги краставиците, покријте го садот и оставете да се олади во фрижидер најмалку 4 часа или преку ноќ.