Карбонара со шпагети од тиква (ВИДЕО)

Тиквата е задолжителна, сланина не мора. Најважна е и онака тиквата.

0
359

Дали некогаш сте пробале ваква карбонара? Пради зеленчукот, а особено поради „шпагетите“ од тиква, рецептот е здрава варијанта на традиционалниот рецепт за карбонара. Тиквата (Butternut squash) треба да е што подолгнавеста за да ги направите најдолгите шпагети.

Состојки:

1 тиква (околу 3 килограми)

2 мали чаши цветчиња од брокула
2 лажици екстра-девствено маслиново масло
½ лажичка црн пипер
¼ лажичка сол
2 големи јајца, на собна температура
¾ чаша рендан пармезан
4 ленти сланина
2 големи чешниња лук, рендани
¼ чаша несолена пилешка супа

Начинот на приготвување погледнете го во видеото.

How to Make Butternut Squash Carbonara with Broccoli

Butternut Squash Carbonara with BroccoliRECIPE HERE: https://trib.al/paQbaTz

Posted by EatingWell on Понеделник, 12 ноември 2018

Рецептот е преземен од ТУКА.