Виетнамски спирални тиквички со школки

0
878

Состојки:
3 лажици масло од сусам
2 кромида, сечкани
1 лажица лук, згмечен
2 лажички ѓумбир, мелен
1 лажичка кафен шеќер
2 лажици соја сос
1 лажица рибин сос
1 лажица сок од лимета
5 шолји спирални нудли од тиквички, од 2 тиквички
240 г школки, варени
1 шолја спирални или рендани моркови
1 шолја рдокви, на крукчиња
3 лажици свеж босилок, сечкан

Приготвување:
1. Измешајте ги сусамовото масло, школките, кромидот, лукот, ѓумбирот и кафениот шеќер и на среден оган запржете ги 15 секунди.
2. Тргнете ги од огнот и додадете ги сосовите од соја и од риба и сокот од лимета.
3. Префрлете ги во голем сад и додадете ги спиралните тиквички, морковите, рдоквите и босилокот. Измешајте убаво.