Супа од куркума, домати и црн пипер

Црниот пипер ја зголемува апсорпцијата на куркумата за 2.000%

0
388

Состојки:

1 исечкан кромид

2 исечкани домати

¾ шолја преполовени шери домати

½ шолја вода

2 згмечени чешниња лук

1 лажичка сув босилек

1 лажичка кокосово масло

1 лажица јаболков оцет

2 лажички куркума во прав

½ лажичка морска сол

Црн пипер

Приготвување:

  1. На средно силен оган динстајте ги кромидот и лукот на кокосово масло 1 минута. Додадете ги куркумата и шери доматите. Динстајте додека доматите целосно не омекнат.
  2. Додадете ја водата и останатите состојки и варете додека не зоврие, а потоа измешајте се со миксер или во блендер.
  3. Зачинете со сол и со пипер и послужете.