Со овој напиток од чиа семе, се губат и по 5 кг за еден месец

0
1593

Чиа семето содржи висок процент на квалитетни протеини – со две лажички чиа семе ќе внесете само 140 калории, но дури 4 грама протеини, 12 грама сложени јагленохидрати (не шеќери) и 11 грама влакна, важни за вашето добро варење.

Затоа чиа семето е извонредно за слабеење, а е полно со витамини и минерали па е погодно за диета.

За напиток од чиа семе, прво потопете две лажички чиа семе и оставете ги да стојат во водата барем еден час, па измешајте ги во блендер со лажица мед. Додадете сок од лимон по вкус и дополнете со обична вода.

Пијте го напитокот наутро, најдобро е пред јадење, но ако имате чувствителен желудник, слободно прво изедете некој лесен појадок.

Прилагодете ја и исхраната – зајакнете ги протеините и намалете ги маснотиите – препорачуваме посно младо сирење или урда, варени јајца, пилешко месо. Потрудете се колку е можно да го намалите внесувањето на шеќер – 2 лажички шеќер се сосема доволни за вашите дневни потреби доколку не се занимавате со спорт или имате напорна физичка работа.

Фото: Pixabey