Шведски леб

0
2071

Состојки:

1 и ½ шолја брашно (ние ставивме ржано и интегрално)

¼ шолја маслиново масло

Семки од тиква, сончоглед, сусам, ленено семе, чиа семе, … (и количината е по ваш избор)

Вода по потреба

¼ лажичка прашак за пециво или сода бикарбона

Химелајска сол и зачини по желба

Приготвување:

  1. Состојките се мешаат и смесата се става врз парче хартија за печење. Се покрива со друго парче хартија и со помош на оклагија се развлекува на саканата дебелина (во зависност од тоа дали сакате да биде подебело и помеко или потенко и покрцкаво) и се сече на парчиња.
  2. Се пече на 150 степени околу 20 минути (во зависност од тоа колку се дебели парчињата.