Салата од ротквици

0
858

Состојки:

2 китки ротквици

10 ливчиња свеж босилек

2 листа мечкин лук

1 кромид

1 корен од анасон

Сол, свежо мелен црн пипер

Маслиново масло

Сок од лимон

Приготвување:

Исечкајте ги ротквиците на четвртини. Кромидот и анасонот на тенки полумесечини. Мечкиниот лук исечете го на тенки лентички. Помешајте ги сите состојки, зачинете и додадете ги ливчињата свеж босилек.