Исчистете ги белите дробови од никотин со овие 3 намирници!

0
1728

Сите знаеме колу е пушењето штетно и опасно за здравјето. Научниците неодамна открија дека многу намирници благотворно дејствуваат на чистењето на белите дробови од штетните материи содржани во тутунот. Меѓу нив се и овие три намирници и селенот кој можете да го најдете во одредени намирници, но и во облик на суплементи, додатоци во исхраната.

Кромид

Кромидот е многу важна хранлива материја за здрави бели дробови, ги прочистуваат и ги чистат во целост.

Ѓумбир

Ѓумбирот им помага на бронхијалните цевчиња да ја истуркаат насобраната содржина. Антисептички и антибактериски, импресивно дејство.

Грејпфрут

Грејпфрутот содржи многу антиоксиданси и е познат како ефикасен играч во борбата против ракот. Делотворно го намалува проширувањето на клетките од ракот во телото.