Полски традиционални крофни (ВИДЕО)

Овие традиционални полски крофни се лесни и многу вкусни! Пополнете ги со вашите омилен овошен фил и извалкајте ги во шеќер во прав, а потоа уживајте со пријателите и семејството.

0
358
Состојки:
2 чаши (480 ml) загреано млеко
2 пакувања сув квасец
¾ чаша (149 грама)
5 до 6 чаши (709 до 850 грама) универзално брашно
1 јајце
4 жолчки од јајце
1 лажичка екстракт од ванила
1 ¼ лажички сол
4 супени лажици несолен путер, стопен и оладен
Масло од кикирики, масло од канола или сало, за пржење
Овошен фил за пополнување
Шеќер во прав за валкање
Начинот на приготвување погледнете го во видеото подолу:

PACZKI RECIPE {Polish Doughnuts}

These Polish doughnuts are easy and so delicious! Fill with your favorite fruit preserve and roll in sugar, then serve to your friends and family! ?RECIPE: https://www.browneyedbaker.com/paczki-recipe/

Posted by Brown Eyed Baker on Вторник, 24 јули 2018