Пет здрави намирници кои не би смееле често да се јадат

Знаеме дека е понекогаш тешко да се храните здраво.. менито ви е ограничено на малку дозволени намирници, но што ако ви кажат дека дури и со нив не треба да претерувате?

0
2128

Кога внимаваме да се храниме здраво, лека полека отпаѓаат нашите омилени намирници, па не ви останува голем избор. Сега, од списанието Women’s Health велат дека ниту со здравите намирници не треба да се претерува.

1. Чаден лосос
Иако звучи прилично здраво, лососот генерира полициклички ароматски поликлинички ароматични јаглеводороди кои по подолго консумирање можат да бидат канцерогени.

2. Туна
Иако постојат илјадници причини зошто да се јаде туна, со претерана консумација може да дојде до зголемување на концентрацијата на жива во организмот.

3. Кокосово масло
Оваа омилена супер храна е полна со калории (121 калорија по лажица), па внимавајте да не го јадете премногу.

4. Готови супи
Било што од конзерва може да биде полно со натриум, а дневно ни требаат само 800 mg па внимавајте на составот на лименката пред да купите нешто.

5. Месо на скара
Јунешко, свинско, риба или пилешко, месото печено на високи температури, како пржење или печење на скара, може да содржи некои канцерогени својства.