Нова магична комбинација за слабеење: Кафе и брокула???

0
371

Слабеењето е процес во кој е потребно да се вложи многу труд, но и да се заборават некои лоши навики. Освен прилагодена и разновидна исхрана, важен фактор секако е и физичката активност која го забрзува метаболизмот, ги троши насобраните маснотии во телото и ја зголемува мускулната маса.

За мешавината на кафе и брокула пишува и њујоршката нитриционистка Синтија Сас.

Брокулите се богати со влакна кои даваат чувство на ситост, но се богати и со есенцијални нутриенти потребни за зачувување на здравјето. А во комбинација со кафето, прават чуда.

Додадете во кафето по една лажичка брокула во прав, измешајте и испијте.

Рецептот е едноставен: Исушете ја брокулата и смелете ја во прав.

Фото: Pixabay