Крамбл со круши и со лешници

0
398

Состојки:

3 круши

100 г брашно

60 г лешници

60 г путер

500 г пудинг во прав (со вкус на чоколадо)

50 г кафеав шеќер

Приготвување:

1 Загрејте ја рерната на 180°c. Исечкајте ги лешниците, а путерот исечете го на коцкички. Помешајте ги лешниците, путерот, шеќерот и брашното па се заедно ставете во тепсија за печење обложена со мрсна хартија. Печете десетина минути и оставете да се олади.

2 Исечете ги крушите на коцкички и помешајте ги со пудингот од чоколадо. На дното од садот ставете ги крушите и одозгора ставете го испечениот крамбл. Оладете и послужете.