Колачиња со кафе

0
634

Состојки:

100 г брашно
35 г шеќер
1 лажица гранули од инстант кафе
50 гр потпечени ореви
сол
3 лажици масло
1 лажица вода
20 г суво грозје
шеќер во прав

Приготвување
1. Изблендирајте ги брашното, шеќерот, кафето, оревите и солта. Потоа додајте го маслото и измесете го тестото. Додајте ја водата и направете топчиња и додајте го сувото грозје.

2. Направете топчиња и наредете ги во тава. Печете на 200 степени, 25 минути. Откако ќе се изладат наросете ги шеќер во прав.