Колачи со јаболка (ВИДЕО)

Ако сте љубител на пита со јаболки, сигурно ќе ви се допадне бидејќи ќе го добиете саканиот вкус но во една понеобична форма и варијанта.

0
417

Состојки:

3 средни јаболка, излупени и ситно исечкани

1/2 чаша шеќер

1 лажиче цимет во прав

Стопен путер

тесто за пита

кафеав шеќер за поросување

За преливот:

1 чаша шеќер во прав

2 лажици млеко

2 лажички пченкарен сируп

1/2 лажица ванила

Приготвување:

Во мала чинија измешајте ги заедно шеќерот и циметот.
Измешајте ги јаболката со мешавината на цимет и шеќер
Развлечете ја кората и премачкајте ја со растопен путер.

Распоредете ги јаболките насекаде рамномерно за да бидете сигурни дека нема да создадете дебел слој.
Исечете ја кората на околу 6 ленти и цврсто завиткајте ги и наредете ги врз хартија за печење.

Поросете ги со кафеав шеќер и печете околу 20 минути на 180 степени.

Направете го преливот. Измешајте заедно шеќер, млеко и ванила, додека не се изедначи смесата. Додадете пченкарен скроб и промешајте, па прелијте ги колачите.

Apple Pie Cookies

Apple Pie Cookies

Posted by Twisted on Недела, 05 август 2018