Есенски вкусови: Крем супа од костени

0
503

Состојки:

400 г костени

40 г праз

40 г компири

40 г корен од целер

40 г корен од магдонос

Солл, црн пипер

Лажица маслиново масло

1,5 дцл павлака за готвење

Приготвување:

Празот, целерот и магдоносот пропржете ги на малку маслиново масло, потоа додадете гги излупените костени, прелејте со вода и варете 30 минути. На полоина од готвењето додадете рендан компир и зачини по желба. Кога е супата готова, испасирајте и додадете ја павлаката за готвење.