Едноставна Валдорф салата

0
819

Состојки:
½ шолја мајонез
2 ½ лажици бел оцет
1 јаболко, излупено и сечкано
1 страк целер, сечкан
½ шолја суво грозје
½ шолја ореви, сечкани
сол
црн пипер

Приготвување:
1. Измешајте ги мајонезот и оцетот.

2. Додајте ги јаболките, сувото грозје и оревите. Потоа и сол и црн пипер. Измешајте сѐ и добро изладете пред да ја послужите салатата.