Брз сос од авокадо

0
1242

Состојки:

1 мало зрело авокадо
1 лимон
2 лажици павлака
1 гранче свежо нане
црн пипер

Приготвување:

1. Внимателно засечете го авокадото по должина и извадете ја семката.
2. Истиснете го авокадото од лушпата и ставете го во сад. Згмечете го со вилушка па додадете малку рендана кора од лимон, исцедете малку сок од лимон, нането исечете го на крупно и додадете го во садот и на крајот ставете ја павлаката и црниот пипер и се убаво измешајте.