Брз колач од палента со цитрусни ноти

0
318

Состојки:

180 г брашно

150 г палента

2 лажици шеќер

2 лажици кора од лимонж2 белки

450 мл млеко

2 лажици сок од лимон

4 лажици путер

1 лажичка прашак а пециво

5 лажици киселкаст пекмез

2 портокали

1 грејпфрут

Приготвување:

  1. Помешајте го шеќерот со ситно рендана кора од лимон. Убаво поврзете ги со орстите за да се фати што повеќе шеќер на кората.
  2. Во друг сад измешајте третина од брашното, палента и малку сол.Додадете ги шеќерот, кората од лимон, млекото, сокот од лимон, белките, млекото и стопениот путер. Измешајте добро, а остатокот од брашното и прашокот за пециво измешајте ги во посебен сад.
  3. Матете ги белките додека не станат како пена. Ставете се во смесата за колачот, соединете ги состојките и ставете го колачот да се пече на 180 степени околу 35 минути.
  4. Извадете го од рерната и одозгора ставете кришки портокал и грејп, поросете го со шеќер и вратете го во рерна додека овошјето не се карамелизира.