Здрави и вкусни стапчиња од тиквички

0
487

Состојки:

4 средни тиквички

1/3 шолја пармезан

1 лажичка лук во прав

1 лажичка црн пипер

½ лажичка црвен пипер

½ лажичка сол

1 големо јајце

1/3 шолја рендано чедар сирење

½ шолја моцарела

Приготвување:

Загрејте ја рерната на 200 степени. Изрендајте ги тиквичките во подлабок сад и во нив додадете ги сите состојки освен чедарот и моцарелата.

Убаво промешајте и ставете ја смесата во крпа за да ја исцедите течноста. Потоа распоредете ја смесата врз хартија за печење и распоредете насекаде подеднакво.

Печете околу половина час. Извадете ја смесата од рерна, ставете ги врз неа чедарот и моцарелата и вратете да се допече. Потоа исечете на ленти и послужете со сос.