Здрави чоколадни бомбици

0
980

Состојки:

Околу 170 г урми

120 г ореви

35 г какао во орав

Млку сол

1-2 лажички вода (по потреба)

За поросување и декорација:

Какао во прав

Ситно сечкани или мелени ореви

Кокос

Приготвување:

  1. Потопете ги урмите во вода за да омекнат и оставете ги 10-тина минути. Ако користте свежи урми, не мора да го правите ова. Исечкајте ги или ставете ги во блендер или во сецко.
  2. Додадете ги оревите, какаото и малку сол.
  3. Мешајте додека не се соединат сите состојки. По потреба додадете малку вода и обликувајте бомбици кои можете да го украсите по желба.