Виолетова салата

0
260

Состојки:

  • 500 г виолетова зелка
  • пченка
  • 1 млад кромид
  • 1 главица вилетов кромид
  • 1 дл зеленчукова супа
  • вински оцет

  • маслиново масло

  • магдонос

  • сол, бибер

Приготвување:

1. Изрендајте ја зелката или ситно исечкајте ја и оставете ја на страна да омекне

2. Исечкајте ги виолетовиот кромид и младото кромидче.

3. Зелката не ја цедете и помешајте ја со кромидот.

4. Зачинете и добро измешајте

5. Украсете со магдонос.