Супа од куркума, домати и црн пипер

0
380

Состојки:

1 кромид

2 домати

Неколку шери домати

½ шолја вода

2 чешниња лук

1 лажица сув босилек

1 лажица кокосово масло

1 лажива јаболков оцет

2 лажички куркума во прав

½ лажичка морска сол

Црн пипер

Приготвување:

  1. На среден оган динстајте ги исечканиот кромид и лукчето на кокосово масло околу 1 минута. Додадете ги куркумата и преполовените шери домати. Динстајте додека доматите целосно не омекнат.
  2. Додадете ја водата и останатите состојки и варете додека не зоврие, а потоа измешајте ги во блендер или со миксер, зачинете со црн пипер и послужете.