Старомодна чоколадна торта

0
707

Состојки:

¾ шолја сенаменско брашно
½ шолја шеќер
½ лажичка пециво
¼ лажичка сода бикарбона
3 лажици какао
30 г путер
1 јајце
1 лажичка екстракт од ванила
1 шолја кисела павлака

Приготвување:
1. Измешајте ги сите состојки: брашното, шеќерот, пецивото, содата, какаото, путерот, јајцата, ванилата и павлаката.

2. Печете на 180 степени, околу 35 минути, но почнете да проверувате веќе од 25 минути.