Шведски кифлички со шафран (ВИДЕО)

Овие кифлички кои Швеѓаните ги прават традиционално за Света Луција и Божиќ, се познати како лусекатер. Многу се слични на нашиот милиброд, со таа разлика што шведските месени ролнички содржат шафран

0
481

Состојки:

3/4 шолји млеко (175 ml)

1/2 лажичка шафран

1 лажичка плус 1/4 шолја (50 г) шеќер

Еден сув квасец

3 1/2 до 4 шолји (490 до 570 г) брашно

1/2 лажичка сол

3 лажички здробено семе од кардамом (по желба. може да го најдете во подобро снабдените продавници за здрава храна)

1/4 шолја омекнат путер

1/4 шолја кисела павлака

2 големи јајца

Суво грозје

За премачкување:

1 матено јјајце

Начинот на приготвување видете го во видеото.

Watch As Alix Makes Lussebullar (Saffron Buns)

It's not too late to make these delicious saffron buns for your family. Follow Alix on Instagram now: https://www.instagram.com/majortraeger

Posted by BuzzFeed Food on Четврток, 27 декември 2018

Видеото е земено од ТУКА.

Фото: Pixabay