Салата со батат и карфиол

0
383

Слаткиот компир е богат со витамини А и Ц, антиоксиданси кои ги отстрануваат слободните радикали, молекули кои влијаат на развојот на болести како атеросклероза и рак на дебело црево.

Состојки:

1 главица карфиол поделен на цветчиња

1-2 слатки компири исечени на коцки

1 главица кромид исечена на парчиња

2-3 чешниња лук

¼ шолја маслиново масло

Зачини (мајчина душица, рузмарин, или 1 лажица италијанска мешавина)

Сол и црн пипер

Босилек или магдонос за поросување

Приготвување:

Маслото, зачините и ситно исечканото лукче загрејте ги на тивок оган за да се измешаат вкусовите и оставете ги да се изладат.

Подготвениот зеленчук прелијте го со изладената мешавина и печете го во рерна околу 30 минути.

Поросете со босилек или со ситно исечкан магдонос и послужете топло.