Празничен егног (ВИДЕО)

Иако е еден од најпопуларните новогодишни и божикни пијалоци во светот, кај нас не е многу популарен, но во ваков формат и малку алкохол, може добро да ја загрее празничната атмосфера

0
613

Состојки:

2 големи јајца плус 1 голема жолчка
1/2 чаша шеќер
2 ипол чаши млеко
2 чаши слатка павлака
Пола лажичка екстракт од ванила
Четвртина лажичка свежо рендано морско оревче
Течно чоколадо за да ја исцртате чашата, плус 8 мини чоколадни топчиња
1/2 чаша рум или бренди
1 сува кајсија, се сече на 4 парченца

Snowman Eggnog

Add Snowman Eggnog to your holiday plans! ⛄️

Posted by Food Network on Понеделник, 4 Декември 2017