По утрото денот се познава…

0
557

Состојки:

100 г булгур
3 дл млеко
2 банани
јаткасти плодови
суво овошје по желба
цимет

Приготвување:

Измијте го булгурот и ставете го во млекото. Варете на тивок оган 10 минути со повремено мешање.

Бананите згмечете ги и помешајте ги во булгурот. По желба разредете со уште малку млеко, додадете јаткасти плодови, суво овошје, цимет и ако сакате поблаго лажичка мед.