Пица од боранија

0
278

Состојки:

400 г зелена боранија

400 г жолта боранија

250 мл јогурт

150 г сирење

1 кромид

Маслиново масло

3 јајца

Сол, црн пипер

Оригано

Приготвување:

  1. Сварете ја боранијата и исцедете ја од водата.
  2. Пропржете го исечканиот кромид и додадете ја боранијата. Ставете ги во тепсија за печење со малку маслиново масло.
  3. Изматете ги јајцата, јогуртот, сирењето и зачините и ставете ја тавата во загреана рерна. Готово е кога ќе се испечат јајцата.