Пекмез од кромид

0
779

Состојки:

Кромид

Шеќер

Путер

Ловоров лист

Приготвување:

Кромидот се препржува на путер такашто треба да пожолти. Се додава шеќерот кои со мешање се карамелизира и толку.  Покрај овие состојки, некои додаваат и мајчина душица, ловоров лист и сок од лимон, ѓумбир и каранфилчиња.