Палачинки од батат

0
275

Состојки за една голема порција:

1 печен сладок компир

2 јајца

По желба, цимет и кардамом

Приготвување:

  1. Извадете ја содржината од печениот компир и згмечете ја па смесата помешајте ја со двете јајца.
  2. По желба, додадете од зачините и печете во тавче за палачинки од двете страни, околу 3-5 минути.
  3. Сервирајте со јаворов сируп или мед, нпо доколку сакате можете да послужите и со малку павлака со малку цимет и а лажица јаворов сируп.