Палачинки со чоколадни снегулки

0
262

Состојки:

2 јајца
200 г млеко

1 лажица растително масло
100 г брашно
100 г пченични никулци
100 г кокос
50 г чоколадни снегулки

1 лажичка цимет
прстофат сол
прстофат шеќер

За полнењето:

Овошје и пекмез по желба. Ние ги направивме со парченца манго и со домашен пекмез од шипки.

Приготвување:

Постапката е иста како и за сите други палачинки со тоа што се овие малку подебели.

Ги мешате состојките во смеса од која потоа се печат палачинките како и сите други палачинки освен „мрзливите“ (тие се прават наеднаш, во рерна).

Ги филувате по желба и ги јадете топли.