Пача од цвекло и прокељ

Или ја сакате или не. Овој деликатес од секогаш имало свои обожаватели, но оваа веге варијанта е нешто навистина посебно.

0
540

Состојки:

500 г цвекло
150 г прокељ
2 лажици соја сос
1 лажица масло од сусам
4 чешниња лук
1 лажичка чили паста
1 дл маслиново масло
500 мл вода
2 ливчиња желатин
1 лимон
Сол, црн пипер

Приготвување:

Сварете го цвеклото во солена вода. Исчистете го и исечете го на тркалца.

Загрејте го маслиновото масло во тава и ставете го исечканиот лук, па изгаснете го огнот.

Во еден сад измешајте ги солта, црниот пипер, чили пастата, лукот и цвеклото – па додадете го маслиновото масло и малку сок од лимон.

Прокељот измијте го.

Во загреана вок тава ставете го соја сосот и прокељот па кога малку ќе омекнат, додадете сусамово масло, промешајте и зачинете. Додадете ја и подготвената салата од цвекло.

Во меѓувреме зовријте ја водата и растопете го во неа желатинот.

Малку нека се олади па ставете прво еден дел, а потоа подготвените цвекло и прокељ.

Прелијте повторно со водата и желатинот и оставете на ладно да се стегне.

На крај поросете со бел пипер и послужете со пенливо вино.