Направете сами супер здрава и вкусна таан паста

Намазот од сусам можете да го направите и сами. Процесот на приготвување е лесен, а можете да го консумирате во текот на еден месец. Имено, толку време може да трае ако го чувате во фрижидер.

0
2239

Таанот е еден од најздравите намази, има интересен вкус и е богат со нутриенти.

Богат е со омега-3 и омега-6 масни киселини и го штити нашето срце од кардиоваскуларни болести и висок холестерол, богат е и со влакна, калциум, железо, Б витамин. Бидејќи содржи многу протеини, фитнес тренерите го препорачуваат после тренинг.

Тој е и здрава замена за кикирики и мајонез.

Ако сакате путер од кикирики, а го избегнувате заради големиот број на калории и чувството на тежина, или пак ако сте алергични на јаткасти плодови, таанот е извонредна замена. Истото важи и за мајонезот – таанот е и тука супер замена. Само не претерувајте, затоа што и таанот е прилично калоричен.

Но кога еднаш ќе ја доживеете неговата кремава текстура, секојдневно ќе сакате да го имате на своето мени.

Можете да го користите во разни јадења – како прелив за салати од зеленчук, за тестенини, за ориз и други житарки, како намаз на леб, како состојка во смути, во каши со овошје и житарки, во колачи …

Едноставно е да го направите – а најдобро е тоа што домашниот таан нема адитиви и конзерванси.

Состојки:

200 г сусам

Маслиново масло

Сол

По желба додадете и малку сок од лимон

Приготвување:

Ставете го сусамот во претходно загреана тава, на тивок оган додека не добие златна боја. Мешајте го за да не загори.

Потоа тргнете ја тавата од оган и префрлете го сусамот во блендер, додадете маслиново масло (две до три лажици) и измешајте додека не добиете крем во кој ќе додадете сол по ваша желба. Ставете ја смесата во стаклена тегла и чувајте ја во фрижидер.

Фотографијата е од ТУКА.