Направете „генералка“ и исчистете го од отрови црниот дроб

Со овој напиток детоксификацијата е загарантирана.

0
375

Сите намирници ставете ги во блендер и консумирајте го напитокот веднаш ако сакате да ви биде од корист.

Улогата на црниот дроб во организмот е од голем важност. Освен што ја чисти крвта и ги елиминира токсините и нечистотиитеод неа, црниот дроб воедно има и клучна улога во регуирањето на нивото на шеќер во крвта.

Стресот, консумирањето на лекови и исхрана полна со адитиви и лоши калории – се најчести причини за болести на црниот дроб кои се манифестираат на различни начини. Доколку сакате виталност, здравје, енергија, убав и свеж изглед и добро расположение, чувајте го црниот дроб.

Премногу алкохол исто така влијае врз работата на црниот дроб, освен што ќе го „разниша“ вашиот нервен систем, ќе ви ги поремети мозочните хемикалии и ќе ви предизвика главоболка, вртоглавица и мачнина.

Овој напиток е сѐ што ви е потребно за детоксикација:

Состојки:

3 цвекла – ја стимулираат работата на црниот дроб

3 моркови – ја стимулираат работата на црниот дроб

2 чинии зелен зеленчук – ги неутрализираат тешките токсини

1 лимон – полне со витамин Ц

1 јаболко – чисти од токсини

вода

Фото: Pixabey