Мини пити со крем од лимон

0
361

Состојки:

За кремот од лимон:

80 г путер

200 г шеќер во прав

2 јајца

2 жолчки

100 мл сок од лимон

Рендана кора од 1 лимон

За тестото:
200 г брашно

100 г путер

50 г шеќер во прав

1 јајце

Прстофат сол

Приготвување:

  1. Прво подгответе го кремот такашто ќе ги изматите со миксер путерот и шеќерот, па ќе ги додадете јајцата и сокот од лимон. Во сад со дебело дно на среден оган полека варете го кремот додека не се згусне (околу 15 минути). Тргнете го од оган и додадете кора од лимон па оставете го кремот да се олади додека вие го правите тестото.
  2. Замесете го тестото од сите состојки и со мали калапи формирајте тркалца па испечете ги набрзина. (Ако немате калапи обликувајте од тестото топчиња на кои во средина ќе им направите вдлабнатина).
  3. Кога тестото ќе се испече наполнете го со крем од линмон и вратете го накусо да се запече (околу 10 минути)