Мешавина од мед и куркума – најсилен домашен антибиотик

0
7204

Мешавината од мед и куркума е позната и како златна мешавина, не само заради големите здравствени придобивки за организмот, туку и заради изгледот, односно, бојата која се добива кога ќе се помешаат.

Куркумата и медот имаат силни противвоспалителни и антиканцерогени својства, па помагаат за уништување на многу видови на бактерии кои се предизвикувачи на болести, а ја зголемуваат и природната отпорност на организмот па е добро да се консумираат заедно и при настинки или грип. Особено се препорачува за пушачите.

Куркумата содржу куркумин (природна активна состојка) која делува врз повеќе од 150 различни болести.

Состојки:

1 лажичка рендана кора од лимон

1 лажичка куркума

100 г мед

2 лажички јаболков оцет

Прстофат црн пипер

 

Приготвување:

Измешајте ги куркумата, оцетот и црниот пипер, па додадете ги кората од лимон и медот. Добро измешајте ги сите состојки додека не добиете хомогена смеса.

Ставете ја смесата во стаклена чаша или во тегла и чувајте ја во фрижидер.

Дозирање:

Дневната доза е една супена лажица, а најдобро е да се зема наутро. Ставете ја смесата во уста и дозволете да се стопи, па потоа голтнете. Почекајте неколку минути пред да се напиете вода или некоја друга течност.