Крцкави чоколадни колачиња

0
1488

Овие колачиња може да се испечат три дена претходно и да се чуваат на собна температура.

Состојки:
3 шолји шеќер во прав
¾ шолја какао
1 лажичка сол
2 белки
1 жолчка
120 гр чоколадо за готвење, сечкано

Приготвување:
1. Измешајте ги шеќерот, какаото и солта во еден сад. Потоа изматете ги белките и жолчката. Додадете ги во садот заедно со чоколадото.
2. Ставете по една полна лажица од смесата врз хартија за печење.
3. Печете на 170 степени околу 14-16 минути, додека колачињата станат крцкави.