Колач од портокали и бадеми

0
755

Состојки:
3 портокали
300 гр бадеми, мелени
1 лажица вода
5 јајца
прстофат сол
200 г шеќер

Приготвување:
1. Измијте ги со топла вода портокалите, па пресечете ги, извадете им ги семките и динстајте ги со 1 лажица вода половина час. Откако ќе се изладат испасирајте ги.
2. Изматате ги белките со малку сол и потоа додадете им 100 г шеќер.
3. Изматете ги жолчките со 100 г шеќер. Во жолчките додадете ги испасираните портокали и мелените бадеми.
4. Потоа измешајте ја смесата со белките. Печете на 180 степени околу 1 час.