Колач со маслиново масло и портокал

0
385

Состојки:
260 г брашно
200 г шеќер
1/2 лажичка сол
1 лажичка прашак за пециво
100 мл маслиново масло
100 мл млеко
3 јајца
1 лажица рендана кора од портокал
5 лажици сок од портокал
5 лажици ликер по желба

Приготвување:
1. Помешајте ги брашното, шеќерот, солта и прашокот за пециво
2. Во друг сад помешајте ги маслиновото масло, јајцата, млекото, кората од портокал, сокот и ликерот.
3. Додадете ги сувите состојки и добро измешајте. Намрсете го каклапот за печење и ставете ја смесата.
4. Печете на 180 степени околу 1 час.