Колач со јаболка, ореви и ѓумбир

0
383

Состојки:

3 поголеми јаболки
1 шолја кафеав шеќер
1 шолја путер
1 ½ шолја брашно
½ лажичка прашак за пециво
1 лажичка цимет
1 лажичка ѓумбир во прав
1 лажица кора од лимон
1 лажица свеж рендан ѓумбир
3 лажици рум
4 лажици млеко
½ шолја павлака
5 ореви
Малку сол

Приготвување:

1. Загрејтре ја рерната на 180 степени
2. Премачкајте го калапот со путер
3. Излупетре ги јаболката и исечете ги на тенки кришки
4. Стопете две лажици путер, додадете ги јаболката и две лажици шеќер и варете додека јаболката не омекнат
5. Во посебен сад измешајте ги брашното, прашакот за пециво, циметот и ѓумбирот во прав.
6. Во друг сад измешајте ги путерот и остатокот од шеќерот додека не станат кремасти. Додадете ги јајцата, кората од лимон, свежиот ѓумбир и румот.
7. Мешајте додека не добиете крем, а потоа измешајте ги сувите и мокрите состојки. Додадете павлака и павлака и добро измешајте
8. Во калапот ставете првин пола од смесата, па покријте ја со динстаните јаболка, а потоа прекријте ги со преостанатата смеса.
9. На крајот поросете уште ма,лку кафеав шеќер и исечкани ореви
10. Печете околу 1 час.