Хумус

Од ова предјадење можете да се прејадете уште пред да стасате до главното јадење. Заразно вкусно макало

0
304

Состојки:

1 конзерва сварен наут

2 лажици таан

Сок од 1 лимон

2-3 чешниња лук

Мелен кумин

Маслиново или масло од тиква

Приготвување:

  1. Наутот се кисне во вода 12 часа, а потоа се вари уште 2 часа.
  2. Кога ќе се свари и ќе се излади наутот се става во блендер заедно со сите други состојки.
  3. Се сервира во чинија и се прелева со масло од тиква.