Домашно чоколадо

0
342

Состојки:

50 г вода

250 г кафеав шеќер

60 г путер

250 мл млеко

75 г какао

Приготвување:

  1. Водата и шеќерот треба да вријхат заедно 10 минути.
  2. Потоа смесата се трга од ринглата и се додава путерот.
  3. Во друга чинија се ставаат млекото и какаото и добро се промешува за да не останат грутчиња. Смесата се додава во шеќерот.
  4. По желба може да се додадат ореви, лешници или бадеми, но и овесни снегулки, кокос или нешто слично.