Чоколадни мафини

0
839

Состојки:
1 ¾ шолја сенаменско брашно
2 лажички пециво
½ лажичка сода бикарбона
2 лажици какао
¾ шолја шеќер
1 шолја млеко
1/3 шолја масло, плус 2 лажици масло
¾ шолја чоколаден чипс, плус ¼ за одозгора
1 јајце
1 лажичка екстракт од ванила

Приготвување:
1. Измешајте ги прво сувите состојки: брашното, пецивото, содата, какаото и шеќерот.
2. Измешајте ги во друг сад млекото, јајцето, маслото и ванилата.
3. Измешајте ги во сите состојки во еден сад. Смесата сипете ја во хартиени калапи за мафини и одозгора украсете ги со чоколаден чипс. Печете 20 минути на 200 степени.