Состојки:

4 јајца

150 г црно чоколадо

150 г крем-сирење

Приготвување:

1. Загрејте ја рерната на 170 степени.

2. Одвојте ги жолчките од белките.

3. Чоколадото стопете го на пареа, па додадете го крем-сирењето. Тргнете од оган и додадете ги жолчките.

4. Изматете ги белките, направете цврста пена и полека додавајте ја другата смеса.

5. Намачкајте го калапот со зејтин и ставете ја смесата. Ставете го калапот во подлабок сад со врела вода и печете околу 15 минути, а потоа намалете ја температурата и печете уште толку. Оставете го колачот во исклучена рерна дополнителни 15 минути.

6. Оставете го да се олади и послужете.