Чизкејк во чаша

0
619

Состојки:

200 г мелени кекси

50 г путер

50 г лешници

Кора од лимон

200 г јагоди

250 мл павлака

1 лажица шеќер во прав

1 лажичка екстракт од ванила

Приготвување:

1. Пропржете ги лешниците, додадете го путерот, мешајте додека не се растопи и додадете ги мелените кекси и малку кора од лимон.

2. Земете 4 чаши од 2 дл и во секоја ставете подлога од кекси и притиснете ја со лажица на дното. Во павлаката додадете го шеќерот во прав и ванилата. Јагодите исечкајте ги на парченца.

3. На подлогата од кекси ставете ги јаготките и се прелијте со павлака.