Чипс од црвена леќа, домати и босилек

Овој домашен чипс од чудни состојки е навистина здрав и замислете, навистина вкусен

0
419

Чипс без масло и глутен. А рецептот го презедовме од ТУКА.

Состојки:

140 г црвена леќа
4 лажици доматно пире
1 парче кромид
2 чешниња лук
1 лажиче црвен пипер
Лажиче куркума
½ лажица каенски пипер
2 лажици јаболков оцет
1 лажица јаворов сируп
прстофат сол и црн пипер
180 мл вода
1 лажица сушен босилек